ch działania.
Jednym z nich jest fotowoltaika. Metoda ta polega na pozyskiwaniu światła słonecznego, przetwarzanego na niezbędny do codziennego funkcjonowania prąd elektryczny. Istnieje kilka rozwiązań, jakie daje nam fotowoltaika. Jednym z nich i chyba obecnie najpopularniejszym są kolektory słoneczne. Takie zastosowania przyczyniają się do pozyskania energii, którą można następnie wykorzystać w środowisku domowym. Przydomowe kolektory słoneczne mocowane są najczęściej na dachu budynku, nieco rzadziej na jego bocznej elewacji. Położenie kolektorów zależne jest od kąta padania promieni słonecznych. Rozmieszczone na dachu dają możliwość pozyskiwania energii nawet w mniej słoneczne dni. Innym rozwiązaniem, jakie daje fotowoltaika jest stosowanie paneli słonecznych na polach uprawnych czy w pobliżu sygnalizacji świetlnych. Zlokalizowane w ten sposób kolektory słoneczne powodują, że pozyskana za ich pomocą energia odnawialna wykorzystywana jest przez rolników, służby drogowe czy władze gminne.
Podsumowując, niezależnie od zastosowanej metody, energia odnawialna stanowi dodatkowe źródło energii, mające istotny wpływ na ochronę środowiska. Decydując się jednak na rozwiązania, jakie daje fotowoltaika, warto pamiętać o tym, by wybrać takie, które będzie miało najkorzystniejszy wpływ zarówno na otaczające nas środowisko, jak i nasze zapotrzebowania energetyczne.
Praktyczne rozwiązania w ekologii
Dbanie o środowisko często wydaje się być poza zasięgiem naszych możliwości, ponieważ albo nasuwa mglistą wizję ludzi sprzątających tony plastikowych butelek z plaż gdzieś na drugim końcu świata, albo wręcz przeciwnie, wizję nas samych, poświęcających cenne minuty wolnego czasu na szukanie alternatywy dla ulubionych produktów, bo te które teraz kochamy są owinięte w niepotrzebną plastikową folię.
Można jednak dbać o naszą planetę, jednocześnie stawiając własną wygodę na pierwszym miejscu. Energia odnawialna jest rozwiązaniem zarówno ekologicznym, jak i niezwykle praktycznym, a pomysły, które sprawdzają się na skalę globalną, sprawdzą się także w naszym ogródku.
Producenci umożliwiają nam dopasowanie dostępnych technologii do codziennych potrzeb. Wybierając kolektory słoneczne możemy łatwo ogrzać np. wodę i cieszyć się nią podczas wieczornej kąpieli. Zamianę padającego na panele światła słonecznego w energię cieplną, możemy też wykorzystać jako wspomaganie istniejących już w naszym domu systemów ogrzewania.
Fotowoltaika również przetwarza promieniowanie słoneczne, jednak w ten sposób powstaje energia elektryczna, czyli prąd, który można bez problemu wykorzystać podpinając się każdego gniazdka w mieszkaniu. Około 80% całorocznej energii przypada na okres półrocza letniego, więc jeśli chcemy efektywnie wykorzystywać pogodę przez cały rok, warto rozważyć właśnie tę opcję.
Bez dodatkowego nakładu pracy nie tylko zmienimy środowisko na lepsze i czystsze, lecz także zyskamy spokój ducha i niezależność od lokalnego dostawcy prądu.
Szczególnie duże znaczenie nabiera także energia
Innowacyjne technologie dotyczą niemalże wszystkich dziedzin życia. Postęp zauważalny jest także w obszarach podstawowych, dotyczących żywotnych spraw naszego życia. Jedną z takich dziedzin jest oczywiście bezpieczeństwo energetyczne, czyli najprościej mówiąc - możliwość zapewnienia nam odpowiedniej ilości nośników energii niezbędnej do normalnego, niezakłóconego funkcjonowania na co dzień. Najważniejszymi nośnikami energii, dominującymi w Polsce przez dziesięciolecia były węgiel i jego produkty pochodne, który był wykorzystywany szczególnie w wiejskich domostwach.
Dziś odchodzi się od tego surowca na rzecz innych źródeł takich, jak gaz ziemny czy ropa naftowa. Szczególnie duże znaczenie nabiera także energia odnawialna. Pochodząca ze źródeł odnawialnych energia jest obojętna dla środowiska, a nawet przyczynia się do jego naprawy. Korzystając z zielonej energii dbamy o środowisko i nie przyczyniamy się do degradacji natury. Znanymi formami korzystania z tej energii są elektrownie wodne, wiatrowe, wykorzystywanie biomasy, ale także fotowoltaika. Korzystanie z energii słonecznej jest najprostszym do zastosowania rozwiązaniem, jeśli posiadamy wystarczająco dobrze nasłonecznione miejsce np. w ogródku czy na dachu budynku. Kolektory słoneczne pomagają nam oszczędzać pieniądze i chronić środowisko. Skumulowana energia zostanie użyta do m.in. ogrzania naszego domu, dzięki czemu nie będziemy musieli używać do tego surowców nieodnawialnych takiej jak węgiel czy gaz ziemny. Takie rozwiązanie jest przyszłością energetyki cieplnej.