e wolne elektrony są wychwytywane, powstaje prąd elektryczny, który można wykorzystać jako elektryczność.
Efekt fotoelektryczny po raz pierwszy zauważył francuski fizyk Edmund Bequerel w 1839 roku.
W 1905 roku Albert Einstein opisał naturę światła i efekt fotoelektryczny, na którym oparta jest technologia fotowoltaiczna, za co później zdobył nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. Pierwszy moduł fotowoltaiczny został zbudowany przez Bell Laboratories w 1954 roku. Opłacono go za baterię słoneczną i była głównie ciekawostką, ponieważ był zbyt drogi, aby zyskać szerokie zastosowanie. W latach 60. przemysł kosmiczny po raz pierwszy poważnie wykorzystał technologię, aby zapewnić moc na pokładzie statku kosmicznego. Dzięki programom kosmicznym zaawansowana technologia, jej niezawodność została ustalona, a koszty zaczęły spadać. Podczas kryzysu energetycznego w latach 70. technologia fotowoltaiczna zyskała uznanie jako źródło energii do zastosowań innych niż kosmiczne.
Kolektory słoneczne są trwałe oraz wytrzymałe, natomiast energia odnawialna pozytywnie wpływa na środowisko. Jest to z pewnością ogromna zaleta dla każdej osoby, która dba o to, aby ziemia była czysta i bezpieczna. Warto zainwestować w takie kolektory słoneczne pomimo tego, że są dość drogie.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika jest najlepiej znana jako metoda generowania energii elektrycznej za pomocą ogniw słonecznych do przekształcania energii ze Słońca w przepływ elektronów poprzez efekt fotowoltaiczny. Ogniwa słoneczne wytwarzają prąd stały z promieni słonecznych, które można wykorzystać do zasilania urządzeń lub do ładowania akumulatora.
Pierwszym praktycznym zastosowaniem fotowoltaiki było zasilanie orbitujących satelitów i innych statków kosmicznych, ale dziś większość modułów fotowoltaicznych jest wykorzystywana w systemach podłączonych do sieci do wytwarzania energii. W takim przypadku wymagany jest falownik do konwersji prądu stałego na prąd przemienny. Wciąż istnieje mniejszy rynek samodzielnych systemów do zdalnych mieszkań, łodzi, pojazdów rekreacyjnych, samochodów elektrycznych, przydrożnych telefonów alarmowych, teledetekcji i ochrony katodowej rurociągów.
Kolektory słoneczne są skonstruowane z bardzo solidnych materiałów. W wytwarzaniu energii fotowoltaicznej wykorzystuje się moduły słoneczne złożone z szeregu ogniw słonecznych zawierających materiał półprzewodnikowy. Energia słoneczna wytwarzana z energii fotowoltaicznej od dawna postrzegana jest jako technologia czystej energii, która czerpie z najpełniejszego i najbardziej rozpowszechnionego odnawialnego źródła energii na świecie - Słońca. Ogniwa wymagają ochrony przed środowiskiem i zwykle są szczelnie zapakowane w moduły słoneczne. Energia odnawialna również odgrywa bardzo ważną rolę w tego typu systemach, co jest dużą zaletą.
Słoneczne systemy termiczne wymagają zastosowania generatora
Możesz zapytać, czy systemy fotowoltaiczne lub słoneczne instalacje termiczne są lepszą opcją wykorzystania energii słonecznej, a debata ta trwa od wielu lat. Elektrownie słoneczne wykorzystują energię słoneczną do podgrzania cieczy lub gazu do wysokich temperatur.
Powstała energia cieplna jest następnie wykorzystywana do zasilania generatora i wytwarzania elektryczności. Z kolei systemy fotowoltaiczne przekształcają światło słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Słoneczne systemy termiczne najlepiej stosować w dużych elektrowniach, podczas gdy systemy PV są zwykle najlepszą opcją dla domów i firm. Fotowoltaika w dzisiejszych czasach cieszy się naprawdę ogromną popularnością, a energia odnawialna pozytywnie wpływa na środowisko.
Słoneczne elektrownie cieplne lepiej rozprowadzają energię poza godzinami szczytu lub w porze roku dzięki długoterminowemu magazynowaniu energii elektrycznej. Elektrociepłownie są droższe w eksploatacji, a nadmierne ciepło może powodować obawy dotyczące bezpieczeństwa. Energia słoneczna jest najbardziej wydajnie wykorzystywana do ogrzewania rzeczy, takich jak podgrzewacze wody, i jest mniej wydajna jako forma energii elektrycznej. Kolektory słoneczne działają rewelacyjnie - co z całą pewnością jest ogromną zaletą dla wielu osób. Słoneczne systemy termiczne wymagają zastosowania generatora do produkcji energii elektrycznej. Systemy fotowoltaiczne wytwarzają najwięcej energii latem, kiedy jest to najbardziej potrzebne do zasilania klimatyzacji podczas upałów.